Kompletní průvodce parafínovými zábaly: Proč a jak na hydrataci a regeneraci

parafinove-zabaly-ruce-pletParafín, tradičně známý pro své využití při ochraně a hydrataci pokožky, získal v kosmetickém průmyslu značnou popularitu díky svým vynikajícím vlastnostem. Při správném použití poskytuje parafín vynikající hydrataci, zklidnění a regeneraci (i dalších částí těla jako jsou např. chodidla, kolena atd.).

Parafínové zábaly pro obličej a dekolt

Parafínové zábaly jsou oblíbenou volbou pro zjemnění a hydrataci pleti. Proces je jednoduchý a účinný.

Příprava pomůcek:

Příprava klienta a postup: V závislosti na teplotních podmínkách, ve kterých byl klient před příchodem na salon, doporučujeme jeho aklimatizaci. (Např. v zimních měsících, při pobytu na mrazu, aby se srovnala teplota pleti.)

 1. Odlíčíme, očistíme a vydesinfikujeme pleť tak, jak je obvyklé při kosmetických procedurách. Před nanesením parafinové masky můžeme provést masáž obličeje a nanést účinná séra.

 2. Ohřejeme vosk na požadovanou teplotu, obvykle kolem 40 °C. Klientce překryjeme oči navlhčenými kulatými kosmetickými tampony, které budou chránit delikátní pleť kolem očí. Vlasy ochráníme nasazením jednorázové čepice na vlasy.

 3. Nahřátý parafin nabereme na štětec a v několika vrstvách naneseme nejdříve na vlastní zápěstí ruky. Pokud je nám teplota příjemná, naneseme vosk na malou část pleti klientky a zjistíme, jak vnímá tuto teplotu ona. Podle toho přizpůsobíme teplotu parafinu.

 4. Štětcem začneme parafin nanášet na obličej. Tahy štětce jsou směrem ze středu obličeje k jeho okrajům. Nanášíme několik vrstev na sebe. Výsledkem je parafinová vrstva, která je jakoby druhou kůží. Jedna vrstva parafinu nestačí.

 5. Parafin pečlivě naneseme na celý obličej, krk a dekolt. Na závěr ještě parafinovou masku jemně dlaněmi lépe přitlačíme k obličeji, aby termální efekt byl co nejvíce intenzivní. Pokud ucítíte, že je maska někde tenká, přidejte štětcem ještě jednu vrstvu parafinu. Klient během působení parafinové masky bude cítit pulsující teplo.

Dostatečná doba působení je asi 10 minut. Pak masku jemně sejmeme. Pro snadnější sejmutí masky je vhodné použít špachtli, kterou můžeme parafinovou masku rozdělit na menší části. Např. na část na krku a část na obličeji. Pleť dokonale dočistíme.

Parafin použitý na klientce je vždy určen na jednorázové použití a nelze jej použít opakovaně.

Parafínové zábaly na ruce

Postup je obdobný jako u parafinového zábalu na obličej. Rozdíl je v nanášení parafinu.

Ruce klientky, nejdříve jednu a pak druhou, několikrát ponoříme do vany s rozehřátým parafinem. Klientka ruku jemně ponoří a vytáhne ven. Parafin začne tuhnout a ruka se opět ponoří do parafinu. Tento postup se opakuje obvykle asi 4-5x.

Následně ruce vložíme do foliových rukavic nebo jednoduše do plastikového sáčku a pak do froté rukavic. Je možné je ještě překrýt froté ručníkem.

Doba působení je v rozsahu 10 – 30 minut.

Parafínové zábaly na chodidla a nohy

Postup je obdobný jako u parafinového zábalu na obličej a ruce.

Pokud velikost parafinové vany umožňuje, je možné do ní chodidlo ponořit tak jako ruce. Pokud to není možné, parafin se nanáší štětcem. Jakmile je naneseno

dostatečné množství vrstev, daná oblast se překryje fólií a zabalí do froté ručníku popř. ještě překryje dekou.

Alternativou může být namočení perlanu do parafinu a jeho následné přiložení na konkrétní místo (např. koleno). Důležité je pečlivé přitlačení parafinu na aplikovanou oblast, aby termální efekt byl dokonalý.

Po uplynutí potřebné doby, která je u nohou obvykle 30 – 45 minut se parafin pečlivě sejme. Parafin není určen k opakovanému použití.

Bonus navíc – parafinové zábaly na prsa

Ke všem benefitům, které parafinové zábaly přinášejí je ještě jeden navíc. Parafinová maska při použití na prsa, je schopná prsa pozvednout až o 1,5 cm. Pro udržení efektu je vhodné proceduru opakovat každý týden po dobu 10týdnů. Pro udržení efektu 1x měsíčně.

Výhody parafínu v kosmetice

 1. Hydratace: Parafínové zábaly poskytují intenzivní hydrataci, která pomáhá vyživovat suchou a dehydratovanou pokožku.
 2. Zklidnění: Parafín má zklidňující účinky, které pomáhají uvolnit napětí a redukovat podráždění pleti.
 3. Regenerace: Díky svým vlastnostem podporuje parafín regeneraci pokožky, což může přispět k zlepšení jejího vzhledu a textury.
 4. Exfoliace: Při odstraňování parafínu se odstraní i odumřelé kožní buňky, což zlepšuje její texturu a zanechává ji hebkou a jemnou.
 5. Termoterapie: Parafínový zábal nanesený na konkrétní části těla zlepšuje prokrvení tkání. Zároveň pomáhá odstranit bolesti kloubů a zvyšuje jejich pohyblivost. Je vhodný také při revmatoidní artritidě.
 6. Pohodlí a relaxace: Parafínové zábaly jsou nejen účinné, ale také příjemné a relaxační, což přispívá k celkovému pocitu pohody.

Použití parafínu v kosmetice nabízí širokou škálu výhod pro péči o pleť, chodidla a nohy. Jeho schopnost poskytnout hlubokou hydrataci, zklidnění a regeneraci pleti a současně přinést relaxaci je neocenitelná. Bez ohledu na to, zda si dopřáváte profesionální péči v salonu krásy nebo si doma připravujete parafínové zábaly, můžete se těšit na hladkou, osvěženou a zářivou pleť.